1397/04/02 | عضویت | ورود | ارتباط با ما | در باره ما | بازار تئاتر      
 
   
 
 
  چاپ     پسندیده شده:(0 )   تعداد بازدید :(98 )
به بهانه طراحی پوستر جشنواره‌های مختلف تئاتر در ایران

 

 الهام میرزاخانی 
پژوهشگر و کارشناس ارشد گرافیک

هنرتئاترهنری ترکیبی است،ترکیبی از هنرهای مختلف که در کنار یکدیگر قرار گرفته و با برقراری پیوندی ارگانیک بین آنها تئاتر و رویدادهای تئاتری را شکل و فرم بخشیده و در ضمن همواره بر محتوا نیز دلالت داشته است. یکی از هنرهای تاثیر گذار بر هنرهای نمایشی ، هنر گرافیک بوده که از ابتدا با تئاتر همراه شده و در قالب آفیش‌، برشور و پوستر به تئاتر و رویدادهای تئاتری محتوا بخشیده و در معرفی آن بسیار تاثیرگذار بوده است. ‌پوستر به عنوان عنصری ضروری و تاثیرگذار بر نمودارسازی هویت هر دوره  از جشنواره‌ها، جزو لاینفک این رویداد عظیم هنری بوده و همواره به ایفای نقشهای متعدد خود پرداخته و با گذشت زمان نه تنها از اهمیت آن کاسته نشده بلکه از یک دیدگاه، روز بروز بر اهمیت و ارزش آن افزوده شده و با گذر زمان این ارزش سیر صعودی خود را طی خواهد کرد، زیرا پوستر یکی از  عناصری است که از این رویدادها بجای مانده و در واقع بر ماندگاری این رخدادها تاثیر مستقیم و قطعی داشته است. و همانطور که شاهد هستیم با گذشت چندین دوره  جشنواره بین‌‌المللی تئاتر فجر جشنواره تئاتر سوره( ماه) جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران جشنواره تئاتر آیینی سنتی، جشنواره تئاتر خیابانی مریوان ، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان  و نیز دیگر جشنواره‌های تئاتری از مهمترین اسناد بجای مانده اقلام گرافیکی بوده است.
پوستر از چندین جهت دارای ارزش بسیاری است. اول مرجع استناد ما به برگزاری چنین رویدادهایی از جمله همین جشنواره، پوسترهای به جای مانده از آن  به عنوان سندی مکتوب بوده و نکته دوم آنکه پوستر در ماندگاری این رخداد فرهنگی وهنری  نقش حیاتی داشته و تنها چیزی که از این گونه فعالیت‌ها برای آیندگان برجای مانده و خواهد ماند پوستر بوده که رویدادی زنده را در تاریخ ماندگار می‌کند.
و نکته سوم اینکه پوستر بیانگر ماهیت و هویت هر جریانی است. ما با توجه به پوسترهای دوره‌های مختلف جشنواره‌ها اطلاعات بسیاری از جمله ماهیت‌، هویت و سلیقه برگزار کنندگان دوره‌های مختلف را می‌توانیم دریافت کنیم و با آنالیز آن به بخشی از اطلاعات دوره‌های گذشته دست یابیم.
امید است که دبیران، مدیران هنری جشنواره‌ها مختلف تئاتردر کشور به مقوله پوستر  و اقلام  گرافیکی بیش از پیش اهمیت بخشند.


 
   
منبع : بازار تئاتر
تاریخ : Jul 17 2017 12:00AM
ارسال شده توسط : علی صادقی خواه
 
کلمات کلیدی :
نظر کاربران    
ایمیل :
متن پیام :  
 
  تمامی حقوق این سایت متعلق به بازار تئاتر می باشد  
  ایده وطرح از Ali Sadeghikhah
اجرا و پشتیبانی توسط MRT  & DIAMOND