1397/07/25 | عضویت | ورود | ارتباط با ما | در باره ما | بازار تئاتر      
 
   
 
 
  چاپ     پسندیده شده:(0 )   تعداد بازدید :(221 )
نمایش (نامه آخر ) در تماشاخانه ماه حوزه هنری به صحنه می رود

نمایش "نامه آخر" در تماشاخانه ماه حوزه هنری به صحنه می‌رود


فکر می‌کنم اکنون باید فضا برای پرداختن به ناگفته‌های جنگ باز شود. بسیاری از گفتنی‌های جنگ تاکنون گفته شده و الان وقتش رسیده که به ناگفته‌های جنگ پرداخت. قطع به یقین، تماشاگران ما نیز مشتاق شنیدن ناشنیده‌های آن ایام هستند و باز شدن فضا، حتما به جذابیت‌های تئاتر مقدس خواهد افزود. 

علی برجی نمایش "نامه آخر" را در تماشاخانه‌ی "ماه" حوزه هنری به صحنه می‌برد.

به گزارش بازارتئاتر ، نمایش "نامه آخر" نوشته‌ی ساغر خواجه امیری و با کارگردانی علی برجی از روز 13 شهریورماه- ساعت 18:30- در تماشاخانه‌ی ماه حوزه هنری به صحنه می‌رود.

علی برجی در این‌باره به خبرنگار صحنه گفت: داستان نمایش راجع به عکاس خبرنگاری است که برای گزارش تصویری به جبهه اعزام می‌شود. وی شاهد آخرین لحظات زندگی مجروحانی است که در بیمارستان صحرایی برای خانواده‌هایشان نامه می‌نویسند و ماجراهایی در پی آن اتفاق می‌افتد.

وی در مورد ساختار اجرایی اثر توضیح داد: نمایش در فضای سوررئالیسم روایت می‌شود و از مولتی‌مدیا و تصاویر پروجکشن نیز در طراحی اجرا استفاده کرده‌ایم که در روند روایت داستان بسیار موثر بوده است.

این کارگردان تئاتر درباره‌ی فضای کلی تئاتر دفاع مقدس در بدنه‌ی تئاتر کشور اظهار داشت: معتقدم آن‌گونه که اروپایی‌ها بعد از جنگ جهانی دوم به این واقعه‌ی خانمانسوز جنگ پرداخته‌اند، ما به حماسه‌ی دفاع مقدس خود نپرداخته‌ایم و در این رابطه، آن اتفاق لازم در فرهنگ و هنر ما نیفتاده است. تئاتر ما نیز جدا از این فضا نیست. به شخصه دلیل اول آن را نداشتن متون خوب دراماتیک می‌دانم. معتقدم در عرصه‌ی نوشتاری ادای دِین لازم انجام نشده است.

وی افزود: از سوی دیگر شعارزدگی، معضل دوم تئاتر دفاع مقدس است. در حوزه‌ی حمایت‌ از تئاتر دفاع مقدس بیشتر شعار می‌شنویم تا عمل. البته نهادهایی مثل حوزه هنری و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس پشتوانه‌های بسیار خوبی برای این عرصه هستند اما کافی نیست.

این بازیگر تئاتر و تلویزیون در مورد میزان استقبال تماشاگران از نمایش‌های با موضوع دفاع مقدس خاطرنشان کرد: اگر نمایش خوب با هر موضوعی پیش روی مخاطب قرار گیرد از آن استقبال می‌کند. خود من سال گذشته دو نمایش با موضوع دفاع مقدس به صحنه بردم که اجرای یکی از آن‌ها- نمایش "جهشه"- سه بار تمدید شد و تماشاگری داشتیم که هفت بار به تماشای این نمایش نشست. از این رو معتقدم می‌توان با حمایت‌های بیشتر، تئاتر دفاع مقدس را آن گونه که لازم است مورد توجه قرار داد. 

وی همچنین به علاقه‌ی خود به عرصه‌ی دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: پدر من هشت سال به صورت مستمر در جنگ حضور داشت. وقتی به جبهه رفت کودک بودم و وقتی برگشت، بزرگ شده بودم. هوای جنگ و جبهه همیشه در خانه‌ی ما جاری بود و خاطرات پدرم از لحظه لحظه‌ی حضورش در جبهه در وجودم رسوب کرد. خیلی از حرف‌ها و خاطرات پدرم هست که دوست دارم به صحنه ببرم اما به نوعی امکانش نیست. فکر می‌کنم اکنون باید فضا برای پرداختن به ناگفته‌های جنگ باز شود. بسیاری از گفتنی‌های جنگ تاکنون گفته شده و الان وقتش رسیده که به ناگفته‌های جنگ پرداخت. قطع به یقین، تماشاگران ما نیز مشتاق شنیدن ناشنیده‌های آن ایام هستند و باز شدن فضا، حتما به جذابیت‌های تئاتر مقدس خواهد افزود.

علی برجی در پایان گفت: در نمایش "نامه‌ آخر" تلاش کرده‌ایم اثری با کیفیت برای مخاطبان و تماشاگران تئاتر تولید کنیم که امیدوارم مقبول واقع شود. 

یادآور می‌شود نمایش "نامه آخر" نوشته‌ی ساغر خواجه امیری و با کارگردانی علی برجی از روز 13 تا 31 شهریورماه- ساعت 18:30- در تماشاخانه‌ی ماه حوزه هنری به صحنه می‌رود.

علاقه‌مندان جهت تهیه بلیت می‌توانند با شماره تلفن 09128994197 تماس بگیرند یا به سایت تیوال به نشانی www.tiwall.com  مراجعه نمایند.

 
   
منبع : صحنه
تاریخ : (9,شهریور,1396)
ارسال شده توسط : فاطیما چهاردولی
 
کلمات کلیدی :
نظر کاربران    
ایمیل :
متن پیام :  
 
  تمامی حقوق این سایت متعلق به بازار تئاتر می باشد  
  ایده وطرح از Ali Sadeghikhah
اجرا و پشتیبانی توسط MRT  & DIAMOND