1397/10/28 | عضویت | ورود | ارتباط با ما | در باره ما | بازار تئاتر      
 
   
 
 
  چاپ     پسندیده شده:(0 )   تعداد بازدید :(263 )
باید به افرادی توجه کنیم که برای هنر ارزش قائل هستند

 زهرا شایان فر از حاشیه‌های اجرای نمایش «برج‌های خاموش» می‌گوید

قبح این واقعه را نشکنیم و به آن‌هایی ارزش دهیم که حتی اگر اتفاقی برای خود و یا خانواده‌شان افتاده با برنامه‌ریزی و اهمیتی که برای کار قائل شدند خود را به صحنه رسانده‌اند.

 نمایش «برج‌های خاموش» با کارگردانی زهرا شایان فر که از پنجشنبه ۱۵ شهریور دور دوم اجراهای خود را آغاز کرده بود، به ‌دلیل حضور نیافتن یکی از بازیگران اصلی  در زمان اجرای نمایش روز جمعه، کارگردان نمایش به‌جای این بازیگر روی صحنه رفت و نقش ژنرال را ایفا کرد. به همین بهانه گفت‌وگویی با زهرا شایان فر انجام داده‌ایم که می‌خوانید:

 زهرا شایان فر در رابطه با حضور نیافتن بازیگر اصلی در روز اجرا به صبا گفت: بعد از اجرا و رسانه‌ای شدن اتفاق، از دوستان کارگردان چند تماس داشتم که من را دلداری می‌دادند و می‌گفتند که ناراحت نباشم نمونه این اتفاق برای گروه‌های دیگر و بازیگران حرفه‌ای نیز پیش آمده است و ... معتقدم چون این اتفاق بارها تکرار شده است نباید آن را عادی قلمداد کرد. یک گروه تئاتر برای مسائلش تدبیر می‌کند و اجرا بدون آسیب انجام می‌شود اما وقتی از تکرار رفتار غیرحرفه‌ای در جامعه تئاتر صحبت می‌شود دیگر باید از سوی جامعه‌ای بزرگ‌تر از یک گروه تئاتر با آن برخورد شود.

 وی افزود: روز اجرا با متن در صحنه نقش ژنرال را بازی کردم و اجرا را متوقف نکردیم، زیرا اعتقاد داریم در هر شرایطی باید به تماشاگرانی که از نقاط مختلف شهر به دیدن یک نمایش می‌آیند احترام گذاشت. در آخرین لحظات متوجه این اتفاق شدم و با روحیه‌ای که از عزیزان گروه گرفتم، در ابتدای نمایش موضوع را با تماشاگران در میان گذاشته و با کسب اجازه از آن‌ها در نقش یک مرد روی صحنه رفتم.

شایان فر عنوان کرد: از هفته گذشته متوجه شدم بازیگرم در جشنواره تئاتر استانی دو نمایش را برای اجرا دارد و قبول کردم بعضی از اجراها را با بازیگر جایگزین اجرا کنم، متاسفانه در روزهای پایانی نمایش باخبر شدم ایشان کار سوم را هم قبول کردند و این مسئله زمینه‌ای شد تا روز پنجشنبه هم با استرس اجرا کنیم. روز جمعه دقایقی قبل از اجرا جمله‌ای از وی شنیدم که برای من بسیار عجیب است، فراموش کرده بود در نمایش «برج‌های خاموش» بازی دارد! 

 وی توضیح داد: در زندگی روزمره هم گاهی روی حرف‌ها و قول‌هایی حساب می‌کنیم که در بزنگاه‌هایی غیرمنتظره ارزش و اعتبارشان ثابت می‌شود. تئاتر کار کردن یک نبرد دائمی است که در آزمونش هرکسی برنده نیست. 

 شایان فر در انتها گفت: در یک گروه بیست‌وچند نفره یک نفر رفتار غیرحرفه‌ای انجام می‌دهد اما نباید آن را تعمیم داد و با پرداختن بیش‌ازاندازه به آن قبح این واقعه را شکست. از دید من باید برای همه آن‌هایی که حتی اگر اتفاقی برای خود، خانواده و یا حرفه‌شان افتاده، خود را به صحنه رسانده‌اند ارزش قائل شد. معتقدم هنوز بی‌تعهدی به گروه و اجرا یک امر عادی نیست همان‌طور که تک‌تک افراد گروه خودم با غیرت و اخلاق حرفه‌ای که نشان دادند مرا شرمنده خودشان کردند. اجرای روز جمعه علی‌رغم حواشی پیش آمده با همین همت گروهی از بهترین اجراهای ما در روزهای اخیر بود. بیایید به‌جای توجه به رفتارهای غیرحرفه‌ای از آن‌هایی که برای هنر و تئاتر ارزش قائل هستند  صحبت کنیم.

نمایش «برج‌های خاموش» با کارگردانی زهرا شایان فر در مجموعه تالار محراب از ساعت 19:30 تا ۳۰ شهریورماه به صحنه می‌رود.


 
   
منبع : خبرگزاری صبا
تاریخ : (26,شهریور,1396)
ارسال شده توسط : مینا صفار
 
کلمات کلیدی :زهرا شایانفر، سهند آدم‌عارف، برج‌های خاموش، شهرام نیک‌کار، فرهاد شکرالله‌زاده، سیاوش قلعه‌وردی، منیر چراغی، حسام کلانتری، امیر شیخ‌زاده، علی کاظم‌لوحس
نظر کاربران    
ایمیل :
متن پیام :  
 
  تمامی حقوق این سایت متعلق به بازار تئاتر می باشد  
  ایده وطرح از Ali Sadeghikhah
اجرا و پشتیبانی توسط MRT  & DIAMOND