1398/02/04 | عضویت | ورود | ارتباط با ما | در باره ما | بازار تئاتر      
 
   
 
 
  چاپ     پسندیده شده:(0 )   تعداد بازدید :(333 )
🔴 ضرورت استیفای سهم تئاتر در بودجه‌‌ی شهرداری‌ها


🖌 مجید گیاه‌چی

▪️امروزه در تمام جهان دولت‌های محلی و شهرداری‌ها به‌عنوان اصلی‌ترین حامیان تئاتر و دیگر هنرها شناخته می‌شوند و در ایفای نقش حمایت‌گرایانه، گوی سبقت را از دولت‌های مرکزی ربوده‌اند. 
بی‌آن‌که بخواهم منکر یا تضعیف‌کننده‌ی نقش و توقعات از دولت مرکزی در حمایت از هنرها و از جمله تئاتر شوم (که متاسفانه آن هم ابداً موفق نبوده و تنها درصد بسیار اندکی از بودجه‌ی عمومی را به حمایت از هنرها و تئاتر اختصاص داده است که نیازمند بازنگری و گسترش جدی است) اما حداقل چنین وظیفه‌ای را برای خود قائل شده و میزان حمایتش از هنرها و تئاتر در چهارچوب بودجه‌های سالیانه قابل‌رصد، مطالعه و بررسی است (هر چند هنوز شفافیتی در مورد نحوه‌ی هزینه‌ی این بودجه‌ها وجود ندارد)، اما نقش و سهم شهرداری‌ها در حمایت از هنرها و تئاتر به‌کلی نامشخص و غیرقابل رصد است و حتی به‌نظر می‌رسد بسیاری از شهرداری‌ها اساساً چنین وظیفه و تعهدی هم برای‌ خود به‌رسمیت نشناخته و نمی‌شناسند.
▪️این در حالی است که استفاده از هنر و به‌خصوص تئاتر در انواع اشکال‌ آن از آماتور تا حرفه‌ای‌اش، نه موضوعی حاشیه‌ای و زینت‌بخش که از ضروریات اداره‌ی مناسب شهرهاست و به وظایف و انتظارات موجود از شهرداری‌های مدرن و معاصر به‌سختی گره خورده و تنیده شده تا جایی‌که امروزه در شهرهای مدرن نه در مراتب ثانویه و تبعی که در اولویت مسائل شهری است.
▪️کارکردها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد تئاتر در مدیریت شهری گسترده‌تر از آن است که در این مجال طرح شود و هدف این نوشته نیست.
هدف این نوشته اما از جمله دفاع از حق آگاهی و دانستن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و بدیهی‌ترین موضوعات در شکل‌گیری جامعه‌ی مدنی در مسیر تحقق حاکمیت ملی است.
▪️جامعه‌ی مدنی به‌عنوان «بخش سوم» جامعه، مجزا از دولت و تجارت، شامل مجموع سازمان‌ها و موسسات غیردولتی است که حقوق و تمایلات شهروندان را آشکار می‌سازند و به‌عبارتی متشکل از اشخاص و سازمان‌هایی است که در جامعه، مستقل از دولت، هستند.
در عین حال این واژه در مفاهیم عمومی‌تر موضوعاتی چون رسانه‌های مستقل و آزاد و آزادی بیان، قوه‌ی قضاییه‌ی مستقل، حقوق افراد و … که شاکله‌ی جامعه‌ی مردم‌سالار است را در بر می‌گیرد.
داوطلب شدن، اغلب ویژگی مشخص سازمان‌هایی است که جامعه‌ی مدنی را تشکیل می‌دهند و نهاد شهرداری‌ها به‌خصوص پس از شکل‌گیری شوراهای شهر می‌توانند ارتباطی تنگاتنگ در شکل‌گیری و تکامل جامعه‌ی مدنی ایفا کنند‌.
▪️در جامعه‌ی مدنی با شکل‌گیری گروه‌های اجتماعی در قالب احزاب، اصناف و سندیکاها، شوراها و انجمن‌ها، تشکل‌ها و سازمان‌های مردمی و ...، با ظهور و بروز قدرت اجتماعی در برابر قدرت سیاسی و آمرانه، امکانی فراهم می‌آید تا مناسبات قدرت و اجتماع متوازن شده، ضمن طرح متمدنانه‌ی مطالبات تمام گروه‌های اجتماعی و الزام به پاسخ‌گویی تمامی دستگاه‌ها و ارایه‌ی اطلاعات شفاف، جامعه بر حاکمیت و قدرت نظارت کند.
▪️در غیاب تشکل‌ها یا قدرت‌مند نبودن‌شان و تا تحقق شرایط مطلوب، شفافیت و آگاهی‌رسانی می‌تواند به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای نظارتی عمل نموده و از طریق کمک به توازن نیروهای اجتماعی و سیاسی، موجب اجماع، وحدت و مشارکت شده، مانع فساد در قدرت و حاکمیت شود.
این موضوعی تنها منحصر به جامعه‌ی ایران نیست و در قلب اروپا و آمریکا و دیگر جوامع مدعی هم پس از گذشت مدت‌ها از شکل‌گیری جوامع مدنی، هر جا نظارت و شفافیتی وجود نداشته، عموماً منجر به فساد و تباهی شده است.
بنابراین تا امکانی برای شفافیت و نظارت مهیا و فراهم نباشد، بروز فساد همواره ممکن و محتمل است.
▪️ارائه‌ی گزارش روز یک‌شنبه (۲۴ دی ۱۳۹۶) شهردار تهران در خصوص وضعیت تحویل و تحول شهرداری از دوره عملکرد ۱۲ ساله به دوره‌ی جدید، چون اقدام رئیس‌جمهور در اعلام عمومی و شفاف بودجه‌ی پیشنهادی سال ۱۳۹۷ یا تلاش برای اعمال شفافیت در شورای شهر تهران و ...، از جمله اقدامات اساسی و بسیار بسیار مهمی است که جا دارد به‌سرعت به تمام دستگاه‌ها و موسسات و نهادها سرایت کرده، گسترش پیدا کند.
و اما ...
▪️بر اساس آنچه در رسانه‌ها آمده، گزارش سند تحویل و تحول شهرداری تهران که در حوزه‌های مالی و اقتصاد شهری، برنامه‌ریزی، منابع انسانی، حمل‌ونقل، فنی و عمرانی، شهرسازی و معماری، اجتماعی و فرهنگی، خدمات شهری و محیط‌زیست تنظیم شده، برای نخستین بار تصویر دقیقی از چالش‌ها، بحران‌ها، آسیب‌ها و واقعیت‌های مدیریت ۱۲ ساله‌ی گذشته در ساختار شهرداری تهران را با رویکردی واقع‌بینانه، منصفانه و بدون اعمال سوگیری‌های سیاسی ارائه کرده است. که نمی‌توان از برخی فرازهای آن چشم پوشید.

▪️معاون اجتماعی شهردار تهران گذشته از معدود موارد مثبت، چون توسعه‌ی فضاهای فرهنگی و اجتماعی، توسعه‌ی خطوط BRT، توسعه‌ی خطوط مترو، توسعه‌ی راه‌ها، بزرگراه‌ها، تونل‌ها و زیرساخت‌های شهری، به مجموعه موارد زیر اشاره و از جمله، نکته‌ی تأسف‌بار این گزارش را روند منفی همه‌ی شاخص‌های عملکردی برشمرده است:
▪️تنها بدهی ۵۲ هزار میلیارد تومانی به ارث‌مانده برای شهردار و شهرداری تهران عمق فاجعه را نشان می‌دهد، چرا که اگر میزان متوسط درآمد شهرداری در‌ سالیان گذشته را ۱۶ هزار میلیارد تومان بدانیم (با‌ مأخذ سال ۱۳۹۵) بدین مفهوم است که آقای نجفی باید کل درآمدهای ۴ سال آتی شهرداری تهران را برای دیون گذشته پرداخت کند.
▪️همچنین سهم درآمدهای پایدار از درآمدهای شهرداری تهران در یک دهه‌‌ی گذشته بین ۷ تا ۲۵ درصد بوده است.
▪️در زمینه‌ی نیروی انسانی، در یک بازه‌ی زمانی ۹ ماهه (دی‌ ماه ۱۳۹۵ تا شهریور ۱۳۹۶) ۱۲۷۰۳ نفر به پرسنل شهرداری تهران اضافه شده است. 
▪️از سال ۹۲ تا ۹۵، ۱۰۹ هکتار از باغات تهران به مجتمع‌ها و برج‌های مسکونی تبدیل شد که بیش‌ترین آن مربوط به منطقه‌‌ی یک (با حدود ۷۰ هکتار) بوده است.
▪️تخلفات گسترده، قراردادهای صوری، حاکمیت روابط بر ضوابط، عدم‌وجود سیستم نظام‌مند و تحقق رویکرد سلیقه‌ای در همه‌ی حوزه‌ها و فقدان نظام کارشناسی و قانونی، منجر به نتایج فاجعه‌باری شده است. 
▪️علاوه بر این مصائب، جایگاه تهران در رتبه‌های بین‌المللی نیز نامناسب و نامطلوب است.
تهران در شاخص رقابت‌پذیری در میان ۱۲۰ شهر جهان، حائز رتبه‌ی آخر؛ در شاخص زیست‌پذیری شهری و در میان ۷۰ کلان‌شهر جهان، حائز ‌رتبه‌ی ۶۱ و در شاخص شهرهای پویا و در میان ۱۸۰ شهر جهان، دارای رتبه‌ی ۱۶۱ است. 
▪️در حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی از حاکمیت تفکر کمی‌گرایی، عدم‌اثربخشی و کارآمدی، رویکرد مناسبت‌گرایی و ‌تبلیغ‌محوری، فقدان انسجام میان نهادهای مختلف فرهنگی و توجه ویژه به فعالیت‌های غیراثربخش می‌توان یاد کرد. 
▪️شهردار تهران راه سختی را در پیش دارد. حل انبوهی از چالش‌ها و مشکلات، پرداخت بدهی‌های گذشته و پاسخ به انبوه مطالبات.
▪️معاون اجتماعی شهرداری تهران از "روحانیت معزز، نخبگان، اصحاب قلم، رسانه‌ها و هنرمندان" دعوت کرده تا به مطالبات اساسی مردم نجیب و بافرهنگ شهر تهران بیش از گذشته توجه کرده و شورا، شهرداری و شهردار محترم تهران را در پیمودن راه دشوار پیش‌رو یاری کنند.
🔴 اما یک نکته‌ی بسیار جالب آن‌که در گزارش ارائه‌شده توسط نجفی به شورای شهر تهران، به‌صراحت افشا شده که قالیباف قراردادهای شهرداری با فردی در دانشگاه پلیس را خرج انتخابات کرده است، مثلاً در اواخر اسفند سال ۹۵ شهرداری با این شخص قراردادی را در خصوص "تدوین شاخص‌های ارزیابی عملکرد" به مبلغ یک میلیارد تومان به امضاء رسانده که شاید ارزش واقعی آن حتی ۱۰ میلیون تومان هم نبوده است، آخرین پرداخت به این موسسه اول مرداد ۹۶ و پس از انتخابات بوده و ۸۵۰ میلیون تومان به این قرارداد پرداخت شده است.  
یا یک قرارداد دیگر در تاریخ ۲ مرداد ۹۶ با همین شخص منعقد شده که در همان روز قرارداد، پرداخت هم صورت گرفته است.
در این دو قرارداد مجموعاً یک میلیارد و ۷۳۰ میلیون تومانی و از یک میلیارد و ۴۳۴ میلیون تومان پرداختی به‌حساب فرد مذکور، تنها ۱۷۳ میلیون تومان در حساب او مانده و مابقی از حساب او به یک حساب دیگر که متعلق به رئیس دفتر یکی از معاونین قبلی بوده منتقل شده و این پول نیز به شهادت آن رییس دفتر خرج انتخابات شده است.
هم‌چنین فرد مذکور مکتوب اقرار کرده که از ۱۷۳ میلیون دریافتی، تنها ۲۰ میلیون به خودش تعلق گرفته و مابقی سهم دیگران بوده است.
🔴 🔴 حتی موردی به‌مراتب کوچک‌تر از این در هر کجای جهان به یک رسوایی بزرگ و موجی از توجه مردم و رسانه‌ها مبدل می‌شود.
یا این اظهارات که تا کنون از طرف هیچ‌کدام از طرفین تکذیب نشده، دروغ است و یا حقیقت دارد که در هر دو صورت ضرورت داشت تا متهم به تشویش اذهان عمومی یا اختلاس، حداقل احضار شود که متاسفانه چون بسیاری موارد از این دست، تا این لحظه و علی‌رغم اعلام عمومی موضوع، خبر یا نشانه‌ای از هیچ اقدام قضایی‌ منعکس نشده است.
🔴 🔴 🔴 اما نکته‌ی مرتبط به بحث ما آن‌که در طول ۱۲ سال گذشته از کل بودجه‌ی فرهنگی-اجتماعی شهرداری تهران و در حالی‌که ۶۴% بودجه صرف حمایت‌های مذهبی شده، تنها ۱۸% به فعالیت فرهنگی هنری (و تازه آن هم نه صرفاً هنری) اختصاص یافته است.
سهم هنرها و از جمله تئاتر از این ۱۸% مشخص نیست که امید است اطلاعات بیش‌تری در این خصوص منتشر شود و حال که با انتشار چنین نوع گزارش‌هایی امیدواری استقرار یک مدیریت علمی و به‌روز گسترش یافته است، سهم مناسب و تضییع‌شده‌ی تئاتر اعاده و احیا گردد.

 
   
منبع : شرق
تاریخ : Jan 21 2018 12:00AM
ارسال شده توسط : علی صادقی خواه
 
کلمات کلیدی :
نظر کاربران    
ایمیل :
متن پیام :  
 
  تمامی حقوق این سایت متعلق به بازار تئاتر می باشد  
  ایده وطرح از Ali Sadeghikhah
اجرا و پشتیبانی توسط MRT  & DIAMOND