1397/12/02 | عضویت | ورود | ارتباط با ما | در باره ما | بازار تئاتر      
 
   
 
 
  چاپ     پسندیده شده:(0 )   تعداد بازدید :(1082 )
بازیگر نقش سودابه از اجرای نمایش‌های سنتی می‌گوید

فقیه‌ سلطانی از جمله بازیگران باسابقه تئاتر است که با اخذ مدرک کارشناسی ادبیات نمایشی و فارغ‌التحصیلی از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما در رشته بازیگری به دنیای نمایش قدم گذاشته است.

وی در کارنامه کاری خود بازی در نمایش شبی در طهران به کارگردانی گلاب آدینه، بازی در نمایش پستو خانه به کارگردانی حمید امجد، بازی در نمایش بهار و آدم برفی به کارگردانی ناصح کامگاری، بازی در نمایش یک تنبیه با شکوه به کارگردانی بهزاد مرتضوی و مجموعه های تلویزیونی امام علی، بی بی یون، تبریز در مه و... را دارد.

با فقیه سلطانی گپی کوتاه درباره «روز سیاوش» داشتیم، نمایشی که این روزها در تالار سنگلج روی صحنه است.

چه چیزی در نمایش «روز سیاوش» شما را جذب کرد که در آن حضور پیدا کردید؟

واقعیت این است که سودابه برای یک بازیگر نقشی وسوسه کننده است، خصوصا بازیگری که دوست دارد کار سخت انجام دهد و با کارهای سهل و آسان میانه ای ندارد.

سودابه در قصه اساطیری شاهنامه نقش پررنگی دارد و این نیز دلیل دیگری برای جذابیت ایفای نقش اوست.

آقای گودرزی (شکرخدا) سال هاست در زمینه تئاتر فعالیت دارد و بیشتر کارهای ایشان نیز برپایه قصه های اساطیری است و خوشحالم که این قصه ها را زنده نگه می دارد و کار مهمی انجام می دهد. فکر می کنم این نمایش ارزش این را دارد که دو ساعت برای تماشای آن وقت صرف شود تا این قصه ها زنده نگه داشته شود.

نقش سودابه چه ویژگی ای دارد؟

به نظر من نقشی سخت و منفی است. نقشی است که تک بعدی نیست و در اثر جبر روزگار منفی شده و شاید هر کس دیگری بجای سودابه بود همین کار را مرتکب می شد، حال نه به این خشونت ولی می توانست چنین عکس العملی را داشته باشد؛ چراکه او اسیر جنگی بوده و ناخواسته وارد حریم کابوس شده است.

باتوجه به این که شما نخستین بانویی هستید که در نقش سیاه نیز ایفای نقش داشته اید، می توان علاقه به نمایش های سنتی و ایرانی را دلیل دیگری برای حضور در این نمایش دانست؟

چندان ارتباطی ندارد. البته باید بگویم من برای صحنه تئاتر یک ابهت قائلم، اصولا با آثاری که خیلی رئال هستند و مثل زندگی روزمره اند یا آیتم های تلویزیون ارتباط برقرار نمی کنم و پیش از این نیز چنین آثاری را در مجموعه تئاترشهر نیز تماشا کرده ام و احساس کردم چندان کار جالبی نیست که نمایشی تا این اندازه رئال باشد و صحنه یک جادویی دارد که باید حریم آن را حفظ کرد.

البته بدم نمی آید مثلا قصه سودابه و سیاوش شکل مدرن و امروزی می داشت ولی احساس می کنم تاثیری که این شیوه اجرایی کلاسیک بر تماشاگران دارد هزار برابر بیش از شیوه مدرن و امروزی است.

فکر می کنم نمایش روز سیاوش نخستین نمایش کلاسیکی است که در آن حضور دارید.

بله نخستین نمایشی است که با این شیوه اجرایی در آن بازی می کنم.

چه تفاوتی با بازی در نمایش های به قول خودتان رئال و امروزی دارد؟

این نوع نمایش بسیار سخت است و اگر حتی به عنوان بازیگر، یک و او را حذف کنیم یا زبان برای ادای یک کلمه نچرخد کار خراب می شود و مثل کار رئال نیست که بتوان آن را جمع کرد. اینجا دست بازیگر به اصطلاح روست و هر کاری کند تماشاگر متوجه آن می شود.

آیا در نمایش روز سیاوش نقش دیگری وجود دارد که شما دوست داشته باشید آن را بازی کنید؟

بله؛ من نقش مادر سیاوش که خانم رویا بختیاری آن را بازی می کند، دوست داشتم؛ چراکه فکر می کنم یکی از نمایشی ترین صحنه هاست و ابتدای کار با ریتمی خوب آغاز می شود و من شروع این نمایش را خیلی دوست دارم و خیلی خوش ریتم است و تماشاگر کاملا جذب آن می شود. این نقش، نقشی کوتاه و بسیار تاثیرگذار است و فکر می کنم شکرخدا گودرزی به زیبایی آن را نوشته و البته رویا بختیاری نیز بخوبی ایفای نقش کرده است.

رابطه شما با فریده دریامج به عنوان بازیگر مقابلتان بیشتر به رابطه مادر و فرزندی شبیه است تا این که ندیم شما باشد. چرا؟

به دلیل این که وقتی سودابه وارد دربار می شود دخترکی 10 ساله بوده و در واقع اصلا مادر به خودش ندیده واز روز نخست انیس را دیده و او حکم مادر را برایش دارد و در جایی نیز می گوید که مونس شب های تار و اشک های پنهانی ام و این نشان می دهد که حتی از مادر نیز به او نزدیک تر است.

اگر خودتان تماشاگر این نمایش بودید زمان نمایش برایتان طولانی نبود؟

تعجب می کنم که چرا آنتراکت درنظر گرفته نشده است. گو این که زمان این نمایش در ابتدا بیشتر بود و حدود دو ساعت و نیم بود ولی واقعا کوتاه تر از این امکانپذیر نبود.

استقبال مخاطبان از این نمایش از دیدگاه شما چگونه بوده است؟

تماشاخانه سنگلج مخاطبان خود را دارد و فکر می کنم تماشاگران از نمایش روز سیاوش استقبال کرده اند. اگر تماشاگری با نگاه منفی به تماشای این نمایش ننشیند از این نمایش خوشش می آید؛ چراکه سعی شده نمایشی بی نقص ارائه شود و زحمات زیادی برای آن کشیدیم.


 
   
تاریخ : (17,خرداد,1392)
ارسال شده توسط : علی صادقی خواه
 
کلمات کلیدی :
نظر کاربران    
ایمیل :
متن پیام :  
 
  تمامی حقوق این سایت متعلق به بازار تئاتر می باشد  
  ایده وطرح از Ali Sadeghikhah
اجرا و پشتیبانی توسط MRT  & DIAMOND